Festiwal Turystyki Rowerowej podsumowany

FTR „Roztocze bez granic”- nagrody rozdane.

We wtorek, 15 września 2020 roku na lubaczowskim rynku podsumowano tegoroczną edycję Festiwalu Turystyki Rowerowej „Roztocze bez granic” Lato 2020, który rozpoczął się 12 czerwca.

Wydarzenie było kontynuacją i rozszerzeniem cyklicznych imprez, które były realizowane w latach ubiegłych pod nazwą „Roztoczański Rajd Rowerowy Green Velo”. Organizatorem imprezy był Starosta Lubaczowski wraz z Powiatowym Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Stowarzyszeniem Geoturystycznym „Roztocze Wschodnie”.

Patronat nad wydarzeniem objął m.in. Minister Sportu, Polska Organizacja Turystyczna, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego –patronat Green Velo, marszałek woj. podkarpackiego oraz marszałek woj. lubelskiego. W organizację włączyły się także m.in. gminy, organizacje turystyczne, grupy rowerowe i nadleśnictwa z woj. podkarpackiego i lubelskiego.

Ze względu na ogromne zainteresowanie Rajdami Green Velo uczestników z całego kraju, organizatorzy zdecydowali się  zaproponować w tym roku 3-dniowy festiwal, który zasięgiem obejmie także sąsiednie województwo lubelskie. Jednak z  uwagi  na pandemię COVID-19 Festiwal nie mógł odbyć się w pierwotnie zakładanej formule, w której uczestnicy wspólnie spędziliby 3 dni na rowerowych podróżach po powiecie lubaczowskim i Roztoczu. Zaproponowano im więc indywidualne lub rodzinne przejazdy po 5 trasach, opracowanych specjalnie na tegoroczny Festiwal: Roztoczańskim Rajdem Geoturystycznym, Rajdem Green Velo po Królestwie Rowerowym Roztocze i trzema szlakami Roztoczańskiego Rajdu Gwiaździstego, biegnącymi po powiecie lubaczowskim oraz sąsiednim tomaszowskim (woj. Lubelskie), również w korytarzu wschodniego szlaku Green Velo. Turyści mieli na to czas aż do końca wakacji.

Każdy, kto zarejestrował się do udziału w wydarzeniu, otrzymywał specjalny pakiet rowerowych gadżetów, wśród których znalazła się m.in. koszulka, bidon, plecak, saszetka rowerowa i obrazkowa mapa powiatu lubaczowskiego. Rejestracja uprawniała również do udziału w dwóch konkursach z atrakcyjnymi nagrodami- konkursie na selfie z trasy, w którym co 2 tygodnie losowano gadżety rowerowe (m.in. kaski, lampki czy liczniki) oraz filmowym na najlepszy film z Festiwalu. Tu na zwycięzców czekały 2 rowery trekkingowe.

Dodatkowo przez cały okres trwania Festiwalu na jego FB oraz stronie www.roztoczebezgranic.pl publikowane były filmy z opowieściami, pokazami i wędrówkami on-line po Ziemi Lubaczowskiej i Roztoczu, promujące te tereny oraz zachęcające do aktywnego wypoczynku.

Nowa formuła Festiwalu spotkała się z pozytywnym odzewem cyklistów z całej Polski – do udziału zarejestrowało się ponad 100 uczestników z całego kraju, a nawet zza granicy, którzy przez całe wakacje odwiedzali powiat lubaczowski i Roztocze, poznając ich zabytki i dziedzictwo- przyrodniczo- geologiczne z  perspektywy dwóch kółek. Efektem ich podróży jest prawie 150 selfie nadesłanych do organizatorów, jak i 17 filmów, promujących aktywne spędzanie czasu na Roztoczu.

15 września podsumowano tegoroczną edycję Festiwalu oraz wręczono nagrody w konkursie filmowym autorom najlepszych prac, wybranych przez internautów oraz jury. Pierwszy rower trafił do Anny Nieckarz z Lublina, której film w głosowaniu internetowym na stronie www festiwalu zdobył 1056 głosów (na łącznie oddanych 2804 głosów). Drugi rower za najlepszy film – głosami  jury – otrzymała Joanna Hypiak z Lubaczowa.

Obie panie nagrody odebrały z rąk starosty lubaczowskiego Zenona Swatka oraz Stanisława Goraja z Banku Spółdzielczego w Lubaczowie i Marii Jodłowskiej z Grupy PBI ( przedstawicieli sponsorów). Upominki przekazały Ewelina Michniak – przedstawiciel Starosty Tomaszowskiego – Henryka Karwana i Magdalena Tereszczuk prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Roztocze”.

Nagrodzone uczestniczki zgodnie przyznały, że włożyły sporo pracy w przygotowanie filmów, chociażby z uwagi na fakt przejechania kilku tras Festiwalu i zgromadzenie dzięki temu ogromu materiału, z którego musiały wybrać te najlepsze momenty. Wszystkie filmy, jak i selfie nadesłane przez uczestników, można zobaczyć na stronie www.roztoczebezgranic.pl

Organizatorzy już teraz zapowiadają, że za rok znowu zechcą znowu zaprosić turystów z całej Polski na rowerowy podbój ziemi lubaczowskiej i Roztocza!

Patroni honorowi: Minister Sportu, Polska Organizacja Turystyczna, Starosta Tomaszowski, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego –patronat Green Velo, Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, Lokalna Organizacja Turystyczna „Roztocze”, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Podkarpacki, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Partnerzy: UMCS w Lublinie, Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych w Rzeszowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, LGD Lokalna Grupa Działania „Roztocze Tomaszowskie” , Powiat Tomaszowski, Miasto Lubaczów, MiG Cieszanów, MiG Narol, Gmina Wielkie Oczy, Gmina Horyniec Zdrój, Gmina Stary Dzików, Gmina Lubaczów, Gmina Oleszyce, Miasto Tomaszów Lubelski, Gmina Susiec, Gmina Bełżec, Lasy Państwowe: Nadleśnictwo Oleszyce, Nadleśnictwo Tomaszów, Nadleśnictwo Józefów, Nadleśnictwo Narol, Roztocze i Lubaczowska, Rzeszowskie Towarzystwo Rowerowe, Stowarzyszenie Przeworskie Koło Turystyki Rowerowej “Leliwa”, Studio Graficzne Manolka Aleksandra Kociuba.

Patronat medialny: Polskie Radio Rzeszów, TVP 3 Rzeszów, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, GC Nowiny, Nowiny 24, Życie Podkarpackie, zlubaczowa.pl, elubaczow.com, Las Polski.

Sponsorzy: Bank Spółdzielczy w Lubaczowie,  Grupa PBI, Black Red White SA, Polska Grupa Biogazowa, Nadleśnictwo Lubaczów, Nadleśnictwo Jarosław, NSB Sport, Drukarnia Papirus.

 

 

 

Translate »