Uroczystości patriotyczne w Krynicach

1 lutego 1943 roku partyzanci z Batalionów Chłopskich rozbili w bitwie pod Zaborecznem niemiecki oddział. Nie dopuścili tym samym do pacyfikacji wsi i wysiedlenia jej mieszkańców. Według historyków to największa bitwa powstania zamojskiego, czyli walk toczonych w czasie II wojny światowej, od grudnia 1942 r. do lipca 1944 roku.
W dniu 2 lutego br. w Krynicach odbyły się skromniejsze jak co roku uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Tradycyjnie pod Pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich złożono wieńce i zapalono znicze. Obchodom towarzyszyło także odegranie Hymnu Państwowego oraz krótkie przemówienia zaproszonym gości.
Na uroczystości przybyli m.in: Tomasz Zieliński Poseł na Sejm RP wraz z Anną Romanowicz- Łagowską Dyrektorem Biura Poselskiego, Jarosław Korzeń Wicestarosta Tomaszowski, Jacek Wiśniewski Wójt Gminy Krynice, Wacław Matwiej Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Krynicach, Roman Burda bratanek por. Stanisława Burdy, ps. „Burski” wraz z Janem Antoniewiczem – bratankiem żołnierza BCh rannego pod Zaborecznem – Lucjana Antoniewicza, ps. Legawy oraz kombatanci z Gminnego Koła Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich – Stefan Schab, Marek Czuwara i Stanisław Kawalec.
W Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Krynicach także w dniu dzisiejszym, w dniu Patrona Szkoły rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas I-III, zatytułowany „Nigdy więcej wojny”.
Fot. GOK Krynice
Translate »