Żniwa 1921 w Nowosiółkach

1 sierpnia 2021 roku Stowarzyszenie Moje Nowosiółki zorganizowało rekonstrukcję prac polowych związanych z koszeniem i zbiorem zboża.

Inscenizacja dożynkowa przez stowarzyszenie prezentowana była już po raz drugi. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym w Nowosiółkach w intencji rolników i dobrej pogody na żniwa. Po Eucharystii wozami konnymi, rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Wir oraz Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski, jak również z Tomaszowskiego Szwadronu im. I Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza, udali się na miejsce Żniw w Skansenie Aktywnym w Nowosiółkach. Rekonstruktorzy przedstawili wygląd dawnych żniw, poprzez koszenie zboża kosami i sierpami, zbieranie zboża w snopy, wiązanie ich powrósłem, a następnie młócenie cepem i odsiewanie ziarna od plew.
Wydarzenie związane było także z 100 rocznicą wizyty Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim. Chętni uczestnicy żniw, na przygotowanych banerach mogli zapoznać się z historią życia Józefa Piłsudskiego oraz zobaczyć najciekawsze fotografie związane z jego osobą. Członkini Związku Piłsudczyków RP Stanisława Malinowska przedstawiła zarys życia Piłsudskiego i opowiedziała najciekawsze historię, które ukazały wielkość osoby Józefa Piłsudskiego. Podczas żniw odbył się także konkurs wiedzy o Józefie Piłsudskim, w których udział wzięli: dzieci, młodzież jak również dorośli.
Zespoły ludowe – Fermata i Lawenda z Telatyna, Pogranicze z Przewodowa i Sąsiadeczki z Łaszczówki, uświetniły wydarzenie śpiewem i dobrą zabawą.
W wydarzeniu udział wziął Poseł na Sejm RP Pan Tomasz Zieliński, Starosta Tomaszowski Henryk Karwan, Wicestarosta Tomaszowski Jarosław Korzeń, Radny Rady Powiatu Tomaszowskiego Wiesław Cielica oraz Wójt Gminy Telatyn Dariusz Kozłowski.
Partnerami wydarzenia był Powiat Tomaszowski oraz Gmina Telatyn.

mat. Stowarzyszenie Moje Nowosiółki/fot. SMN i Powiat Tomaszowski

Translate »